До вашої уваги фрагмент уроку з використанням інтерактивних технологій!
Тема:Customs and traditions.
Звичаї та традиції
Мета:
Практична:
вдосконалювати
навички аудіювання; формувати навички монологічного та діалогічного мовлення з
опорою на зразок, аудіювання та розуміння тексту;
Навчальна:
ввести
в мовлення учнів лексичний матеріал з теми «Свята»; пригадати основні святкові
дні України, яскраві обряди та звичаї, що прийшли до нас із далеких віків.
Розвивальна:
розвивати
мовну здогадку; вміння логічно та послідовно викладати свої думки; знаходити
необхідну інформацію в тексті.
Виховна:
виховувати
інтерес до вивчення англійської мови, зацікавленість і повагу до українських
звичаїв і традицій, бажання зберегти їх і передати наступним поколінням;
виховувати
культуру читання та культуру поведінки при спілкуванні.
I. Введення нових
лексичних одиниць.
- Children, look at the screen, please. What can you see? What are the people doing?
- Join in groups of three.
- Each group receives a piece of text. Your task is to read and understand what your fragment is.
- After you read the text twice, remember your part of the text.
- Опрацювавши фрагменти, ви міняєтеся за часовою стрілкою.
- Each group receives a piece of text. Your task is to read and understand what your fragment is.
- After you read the text twice, remember your part of the text.
- Опрацювавши фрагменти, ви міняєтеся за часовою стрілкою.
1. Технологія
«Ротаційні трійки»
· Перший учень першої
групи йде до другої групи, другий учень першої групи йде до третьої.
·
Перший учень другої
групи йде до першої групи, другий учень другої групи йде до третьої групи.
·
Перший учень третьої
групи йде до першої групи, другий учень третьої групи йде до другої групи.
- When you exchanged with a classmate in a group you tell their fragments. First, a pupuil who is in the first group, then from the second group and a pupuil from the third group.
Customs
and Traditions. Every country has its own customs and traditions. They play a
very important part in people’s life. Every family keeps up its own traditions,
too. The members of the family usually meet at birthday and tea parties. They are
together to celebrate weddings, sporting victories or national festivals.
Children around the world love parties. They usually sing, dance, play games,
tell each other funny jokes andi nteresting stories. They can also take photo sand
make a video to remember the day.
2.Технологія «Незакінчене
речення»
-
Після того, як кожна група вже знайома з текстом, спробуємо доповнити ті
речення, які я вам запропоную. Таким чином перевіримо вашу увагу.
Complete the sentences
1.
Every country has its own ... and..........
2.
They play a very part i n ........
3.
The members of the family usually meet at …… and
………..
4.
Children around the world love ........
5.
They , ......, ..... and tell each other funny jokes.
Створено творчою
групою
Можаровською
Ольгою https://mozharovska.blogspot.com/
До вашої уваги фрагмент уроку з використанням технології "Fishbone"!
Тема. My city. Kiev is the capital of Ukraine
Мета:
Практична:
вдосконалювати
навички аудіювання та розуміння тексту;
Навчальна:
ввести в
мовлення учнів лексичний матеріал з теми «My
city»; пригадати основні видатні місця столиці України.
Розвивальна:
розвивати критичне мислення; мовну здогадку; вміння аналізувати отриману інформацію , вміння виділяти
причини та знаходити відповідні їм факти; вміння логічно та послідовно викладати свої думки;.
Виховна:
виховувати
інтерес до вивчення англійської мови, бажання більше дізнаватись про міста
України.
Хід уроку
1. Бесіда
T: Children, in which country we live in?
Ch: In Ukraine.
T: Do you know many cities of Ukraine?
Ch: answer
T: And what is the main city of our country?
Ch: The main city of our country is the city of Kiev.
T: Why do you think so?
Ch: Because Kiev is the capital of Ukraine.
T: But what about the city of Kyiv in particular? Why is he so famous?
Why do people from different countries want to visit Ukraine and be sure to come to
Kiev? Interesting to know?
Ch: Yes.
T: Let's try to find out with you now or remember what we know about Kiev.
2.
Технологія «Fishbone»
T: I invite you to work to an unusual form today. Look at the desk. We have a scheme.
What does she look like?
Ch: For the
fish.
T: We will read with you today, analyze the text, find the
reasons and facts why Kiev is the main city of the country. To begin with, we
need to identify the problem on which we will work today. What options?
Ch: answer.
T: "Why Kiev" will be the topic of our
discussion. We write it in the scheme.
T: Unite in 3 groups. Each group has a text. You have
15 minutes to read the text and find in it the reasons why Kiev is called the
rich capital of Ukraine. And the facts that confirm these reasons.
Ch:read.
T: Are you ready? Now each of the teams will go out and
write on the board, what reasons and facts you found in the text.
Examples of
children's responses.
reasons
|
facts
|
There is a river Dnieper in Kiev. |
|
There are some bridges over
|
The Paton Bridge is the most famous bridge
|
Kiev is green |
There are many parks in the city
|
Kiev is old and beautiful |
There are a lots of churches and cathedrals? museums, galleries, theaters and cinemas. |
The main street of the city is called Khreshchatyk
|
There are a lots of shops and supermarkets,
banks, restaurants
|
Lots of people visit Kiev every day
|
T: We found enough reasons and facts about the city of
Kiev. What conclusion can we do
Ch: Kiev is a very
famous city with many places of interest. Kiev is rightly called the capital of
Ukraine.
Мені дуже сподобались підібрані інтерактивні методи, оскільки я і сама часто їх використовую. Технологія "Ротаційні трійки" вчить учнів працювати в різних командах, а також сприймати та ділитися інформацією. Дуже вдало підібрана тема. Цей метод дуже подобається дітям. Проте, не менш ніж Незакінчені речення - технологія, яку можна використати майже на кожному уроці та етапі та є ефективною.
ВідповістиВидалитиДякую, Іро, за коментар!)
Видалити